Silkroad Online (SRO) Türkiye Silkroad Online Türkiye Botlar Sbot Silkroad Online Türkiye SBot Detaylı Anlatım (Güncel Rehber 2021)
Silkroad Online Türkiye SBot Detaylı Anlatım (Güncel Rehber 2021)
admin
Silkroad Online Türkiye SBot Detaylı Anlatım (Güncel Rehber 2021)
26
17013
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
admin Administrator
*******
Administrator
 • Konular83
 • Mesajlar133
 • Rep puanı 5

Silkroad Online Türkiye Sbot Detaylı Anlatım (Güncel Rehber 2021)


ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: SBot ikinci bir duyuruya kadar hem ISRO için hem de TRSRO için hizmetini durdurma kararı aldı. Detaylı bilgi için TRSRO SBot Durdurma Kararı konumuzu okuyabilirsiniz.

Silkroad Online Türkiye GameGami'nin önderliğinde geçtiğimiz gün açıldı. Oyun açılır açılmaz bütün SRO TR severler, tabii ki en hızlı bir şekilde level kasmak istediğinden dolayı gözlerini 3. parti yazılımlara yani botlara dikti. Bir önceki konumuzda Phbot rehber konusu hazırlamıştık. Şimdi de birçok istek üzerine SroTurkiye olarak Sbot detaylı anlatım adı altında Sbot 2021 güncel rehber konusu hazırlamaya karar verdik.

[Resim: 0bDJXx.png]

Önemli Bilgilendirme: SBot kullanımından oluşabilecek herhangi bir eşya, hesap çalınması veya SBot kullanımından oluşabilecek herhangi bir sorun, sorumluluğu kabul etmeyeceğimizi SroTurkiye.com forumu olarak açıkça belirtiyoruz.

[Resim: EUFjOv.png]

Sbot'a Nasıl Kayıt Olunur?


Sbot'a kayıt olmak gayet basittir. Öncelikle kendi sitesi olan http://www.bot-cave.net/ adresine giriyoruz. Ardından sağ üstte yer alan Log in or Sign up (Giriş yap ya da kayıt ol) yazısına tıklıyoruz.

[Resim: fZuhK2.png]

Gelen küçük penceredeki Your name or email address (İsminiz ya da e-posta adresiniz) kısmına da e-postamızı girelim ve No, create an account now. (Şimdi bir hesap oluştur) seçeneğini işaretleyip Sign up'a tıklayalım. Açılan yeni sayfada sırasıyla ismimizi, e-posta adresimizi, şifremizi, tekrar şifremizi girelim.

Sonra cinsiyetimizi Erkek, Kadın, Belirtilmemiş olarak birisini seçelim.

Bir altındaki kısımda ise ay, gün ve yıl şeklinde doğum tarihimizi girelim.

Turkey seçelim.

Bot kullanıcı ismimizi sadece harf ve numaralardan oluşacak şekilde 8-16 haneli olarak girelim.

Bot olmadığımızı onaylayıp şartlar ve kurallara da tik attıktan sonra da Sign up'a tıklayalım. 
 
[Resim: Ri6vfE.png]

Son işlem olarak e-posta adresimize gelen bağlantıya tıklayıp hesabımızı onaylıyoruz.

Sbot Nereden ve Nasıl Satın Alınır?


Sbot'un ana sayfasına üye girişimiz yapıldıktan sonra sol üstteki Get SBot (SBot satın al) seçeneğine tıklıyoruz.


Gelen pencerede Paypal, Paymentwall ve Coinpayments seçenekleri mevcuttur.


Paypal ülkemizde kullanılmıyor fakat eğer ülke dışındaysanız tabii ki ödeme yapabilirsiniz.


Son seçenek ise Bitcoin gibi kripto para birimleri ile yükleme seçeneğidir.

İkinci seçenek olan Paymentwall ile de hem kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz hem de başka sitelerden aldığınız E-pin kodlarını girerek satın alımınızı gerçekleştirebilirsiniz.
Credit/Debit card'a tıklarsanız kredi kartı bilgileriyle, MINT seçeneğine tıklarsanız da E-pin bilgilerinizi girerek yükleme yapabilirsiniz.

[Resim: zh2V3v.png]

Silkroad Online Türkiye SBot İndir, SBot Nereden İndirilir, SBot İndirme Linki


SRO TR SBot indir yapmak için öncelikle satın almanız gerekiyor. Harici olarak forumda gerekli konuyu göremiyor, link bulamıyorsunuz fakat sizin için yine de linkini atayım.

Güncel SBot sürümü 1.1.0'dır ve buradan indirebilirsiniz: TR SRO SBot İndirme Linki

SBot Kurulumu, Başlangıç | SRO TR Çoklu Hesap Nasıl Açılır


İndirdiğimiz güncel sürüm dosyasını çıkarıyoruz. Eğer TR SRO'da multi hesap açmak istiyorsak bunun için her karakter için bir dosya oluşturmamız gerekiyor.

TRSRO İki Char Nasıl Açılır?

Silkroad Online Türkiye'de birden çok hesap açmak için altta görüldüğü gibi iki adet klasör oluşturdum ve .zip içindeki iki dosyayı da ayrı ayrı içlerine attım. Böylece her iki klasörün içindeki SbotTR.exe uygulamasını ayrı ayrı açıp birden çok hesap açabiliyorum.

[Resim: bsNQlr.png]

Açtığımız uygulamada ilk olarak sol üstten Settings'e (Ayarlar) ve ardından Choose Silkroad Directory'e (Silkroad Dizinini Seçin) tıklayıp Silkroad'un bulunduğu klasörü gösteriyoruz.

[Resim: 58MJD3.png]

Ardından botu tekrar başlatmamızı isteyecek. Botu tekrar başlattıktan sonra ilk yer alan kısımda Username (kullanıcı adı) ve Password (şifre) bilgilerimizi giriyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta; Bot-cave forumundaki kullanıcı ismimizle, bot kullanıcı ismimizin farklı olduğudur. Kayıt olurken "Botusername" adı altında girdiğimiz SBot kullanıcı ismimizdir. Şifremiz ise aynıdır.

SBot Kullanıcı İsmi ve Şifresi Nasıl Değiştirilir?


SBot giriş sorunu bazen yaşanabiliyor. Birçok Silkroad Online sever "Kullanıcı ismi ve şifreyi doğru giriyorum fakat Wrong login credentials! hatası alıyorum." demişti. Hem bu sorunun çözümü adına hem de kullanıcı adı ve şifresini değiştirmek isteyenler adına çözüm username ve password değiştirmek olacaktır.

Bunun için SBot resmi sitesi olan http://www.bot-cave.net/ adresine girip üye girişimizi yapmamız gerekiyor. Sonra sağ üstte isminizin yer aldığı kısma gelerek gelen seçeneklerden Preferences'a (Tercihler) tıklayalım. Bu pencerede ise istersek sadece şifremizi istersek de kullanıcı adımızı "Botusername ve Bot password" alanından değiştirelim ve Save Changes (Değişiklikleri Kaydet) diyelim.

[Resim: 0Oy7ZR.png]

SRO TR SBot Bütün Ayarları Türkçe Detaylı Anlatım


SBot kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi ayarları kaydetmenizdir. Her işleminizin ardından sağ taraftaki Save settings (Ayarları kaydet) seçeneğine tıklamazsanız yaptığınız değişikliklerin bir anlamı olmaz. O yüzden her eyleminizin sonunda Save settings'e tıklamayı kulağınıza küpe yapsanız iyi edersiniz. Şimdi de bütün ayarları tek tek anlatarak tam anlamıyla SBot Türkçe geniş anlatımlı rehber konumuzun ilk ayarıyla başlayalım.

Not: Duyduğumuz duyumlara göre SBot geliştiricisi Shiva'nın botu Türkçe olarak da sunmayı düşündüğünü biliyoruz. Kendisine SroTurkiye.com ekibi olarak yardımcı olabileceğimizi belirttik. Siz değerli Silkroad Online Türkiye oyuncularının, en iyi ve en kolay oyun deneyimini yaşamanız için sadece forum içerisinde değil, SBot üzerinde de çeviriye yardımcı olarak çorbada tuzumuz olsun istedik.

SBot Programındaki Ayarların Türkçesi


Botserver status: Bot sunucu durumu
Silkroad server status: Silkroad sunucu durumu
Bot status: Bot durumu
Connection quality: Bağlantı kalitesi
Avg: Ortalama
Cur: Şu anda
none: Yok

Start Game!: Oyunu Başlat!
Go Clientless: Clientsız Modu Aç
Disconnect: Bağlantıyı Kes

Char: Hesap
Level: Seviye
Gold: Altın
SP: Yetenek puanı (Skill point)
Loc: Bölge

Total time: Toplam zaman
Kills: Öldürme
XP gained: XP kazanımı
XP/min: Dakikalık XP kazanımı
XP/h: Saatlik XP kazanımı
SP gained: SP kazanımı
SP/min: Dakikalık SP kazanımı
SP/h: Saatlik SP kazanımı
Died: Ölüm
Died/sess: Ölüm oranı
Itemdrops: Düşürülen eşyalar
Gold/loop: Altın/döngü

Reset stats: İstatistikleri sıfırla
Save settings: Ayarları kaydet
Hide client: Client'ı gizle
Show client: Client'ı göster
Start training: Botu başlat
Stop training: Botu durdur

SBot Login Ayarları


- Aşağıdaki görsel önerilen ayarları göstermektedir. Kişisel tercihinize göre ayarlama yapabilirsiniz.

[Resim: qBj3Im.png]

Botserver settings (Bot ayarları)

SBot'u açtığımızda karşımıza ilk gelen Login kısmındaki Username (kullanıcı adı) ve Password (şifre) bilgilerimizi girelim. Sonra Login'e (Giriş) tıklayalım.

SBot'a giriş yaptıktan sonra hemen giriş bilgilerinin altındaki Save login information and automatically connect on startup (Giriş bilgilerimi hatırla ve her açılışta otomatik olarak giriş yap) seçeneğini işaretlerseniz bir daha username, password girmek zorunda kalmazsınız.

"Go client" options ("Go client" ayarları)

Go client modunda karakteriniz arka planda çalışmaya devam eder ve bir daha çıkış yapana kadar hesabınızı göremezsiniz. Verdiğiniz komutlara göre o charı kasmaya devam eder. Eğer bilgisayarınız kasıyorsa veya çok donanım tüketmesini istemiyorsanız bu modu kullanabilirsiniz.

Use a return scroll to activate client: Client'ı etkinleştirmek için bir return scroll kullanın
Wait for respawn: Yeniden doğmayı bekleyin

Multiclient / Clientless settings* (Çoklu hesap / Clientsız ayarları)

Enable clientless: Clientsız modu aktif et

Enable multiclient and optional clientless via local server (DEFAULT): Yerel sunucu aracılığıyla çoklu hesap ve clientsız modu aktif et (VARSAYILAN)
Enable multiclient and optional clientless via remote server (ADVANCED): Uzak sunucu aracılığıyla çoklu hesap ve clientsız modu aktif et (GELİŞMİŞ)
Disable multiclient and clientless (legit mode): Çoklu hesap ve clientsız modu devre dışı bırak (yasal mod):

*Settings for clientless can only be changed while being disconnected from the game. *Clientsız modu ayarları ancak oyundan çıktığınızda değiştirilebilir.

- Aşağıdaki görsel önerilen ayarları göstermektedir. Kişisel tercihinize göre ayarlama yapabilirsiniz.

[Resim: h2itld.png]

Login method (Giriş yöntemi)

1. Automatic login and relogin: Otomatik giriş ve tekrar giriş

If you choose this login method, you have to speafy your game login info first. The login information is stored securely in an encrypted, password protected configuration fie on your hard disk.: Bu giriş yöntemini seçerseniz, önce oyun giriş bilgilerinizi yazmalısınız. Oturum açma bilgileri, sabit diskinizdeki şifreli, parola korumalı bir yapılandırma dosyasında güvenli bir şekilde saklanır.

Select / Manage accounts: Hesapları seçin / yönetin
- Buraya tıkladığımızda gelen ekranda iki kere şifre girilmesi istenecektir. Bu şifre sizin hesaplarınız için ayrı bir paroladır. Her bot açtığınızda girilmesi istenecektir ve sadece sizin bilgisayarınızda kayıt olacaktır. Alttaki tiki de işaretlerseniz SBot'un içindeki bir belgeye şifrenizi tekrardan bir kod hâlinde şifreleyerek kayıt ettireceksiniz. Bu da güvenliğinizi bir hâyli arttıracaktır. Unutmamanız önerilir.

Ardından yine buraya tıklayıp gelen pencerede "Add" deyip sırasıyla karakter isminizi, sunucu isminizi, kullanıcı adınızı, şifrenizi ve ikincil şifrenizi girip OK'a basın.

(Re-)login clientless: Clientsız tekrar giriş
Currently selected account: [ISRO] none@none: Şu anda seçili hesap: [ISRO] yok@yok

2. Manual login / automatic relogin: Manuel oturum açma / otomatik tekrardan oturum açma

If you choose this login method, you have to enter your login information manualy in the client on first connect. For relogging the last (valid!) login information is taken that you physically entered. Thus your account info doesn't need to be stored (encryptedly) on your harddisk.: Bu oturum açma yöntemini seçerseniz, oyuna ilk girerken oturum açma bilgilerinizi manuel olarak girmeniz gerekir. Tekrardan oturum açmak için, fiziksel olarak girdiğiniz son (geçerli!) Oturum açma bilgileri alınır. Bu nedenle, hesap bilgilerinizin sabit diskinizde depolanması (şifrelenmiş olarak) gerekmez.

Loginchar: Girilen karakter
Get current: Hemen getir
Relogin clientless: Clientsız tekrardan giriş

(Re-)login options (Yeniden giriş ayarları)

Select Division: Bölüm Seçin

Enable relogin/restart client on disconnect...: Bağlantı kesildiğinde yeniden oturum açmayı / yeniden başlatmayı etkinleştir
and start training after reconnect.: ...ve oyuna giriş yapıldığında botu başlat.

Restart after:10 minutes: 10 dakika sonra yeniden başlat
Auto hide client after relog: Oyuna tekrardan giriş yapılınca otomatik olarak client'ı gizle

On first connect: Autoselect and log in char...: İlk girişte: Otomatik seç ve karaktere gir...
...and start training after first connect.: ... ve oyuna ilk girişte otomatik olarak botu başlat

Use return scroll after login: Oyuna giriş yapıldığında return scroll kullan
Auto hide client on first login: Oyuna ilk girişte otomatik olarak client'ı gizle

Disconnect after: 0 minutes in game...: Oyunda 0 dakika geçirdikten sonra oyunu kapat...
... as soon as character enters town.: ... karakter oyuna girer girmez.
Scroll back to town before disconnecting: Oyunu kapatmadan önce şehre geri dönün

- Aşağıdaki görsel önerilen ayarları göstermektedir. Kişisel tercihinize göre ayarlama yapabilirsiniz.

[Resim: 4bq8Bo.png]

Limit all bot instances to max. 0 concurrent game logins.: Eş zamanlı 0 maksimum oyuna giriş

Attention: If you change the number of max. logins ALL BOTS must be restarted for the change to take effect! Also all bots must have the same number of max. logins.: Dikkat: Maksimum girişlerde değişikliğin etkili olması için TÜM BOTLAR yeniden başlatılmalıdır! Ayrıca tüm botların ayarında aynı sayıda giriş sayısı olmalıdır.
Hint: Set it to 2 on ISRO and SROR to prevent IP bans.: İpucu: IP yasaklamalarını önlemek için ISRO ve SROR'de 2'ye ayarlayın.

Other options (Diğer ayarlar)

Enable temporary fix for a crash problem in the game client.: Oyun client'ında bir kilitlenme sorunu için geçici düzeltmeyi etkinleştirin:
Note: If this fix is enabled, the attack animation of your fellow pet will not be shown anymore. This will reduce a crash problem in the current game client.: Not: Bu düzeltme etkinleştirilirse, evcil hayvanınızın saldırı animasyonu artık gösterilmeyecek. Bu, mevcut oyun istemcisinde bir çökme problemini azaltacaktır.

Disable berserk animation: Berserk animasyonunu devre dışı bırak
Note: This option prevented a crash problem in an older game client version. Check this option if it should reappear.: Not: Bu seçenek, daha eski bir sürümde bir çökme sorununu önlemiştir. Herhangi bir sorun çıkmaması adına bunu işaretleyebilirsiniz.

SBot Skills Ayarları


TR SRO'da bildiğiniz üzere Türkçe dili mevcuttur. Bu sebepten dolayı skill isimlerini seçmede zorluk yaşayabilirsiniz. Bu sorunun yaşanmaması adına ya internetten skill isimlerine bakmalısınız ya da Silkroad Online Türkiye İngilizce Nasıl Yapılır adlı konumuzdaki gibi oyununuzu İngilizce yapabilirsiniz.

[Resim: Z0XYKV.png]

Sağ üstte yer alan Attack skills kısmından atak skillerinizi, hemen aşağısında yer alan Buff skills kısmından ise iyileştirme skillerinizi ekleyip çıkarabilirsiniz.

Attack skills kısmında yer alan 4 seçenek şu şekildedir:

Düşük HP'li canavarlar/Ana liste > Champion ve düşüğü,
Orta HP'li canavarlar > Giant ve champion party gibi,
Yüksek HP'li canavarlar > Giant PT,
Event canavarları içinse ayrı ayarlama yapabilirsiniz. Bu seçenekleri isterseniz tek tek ayarlayabilir isterseniz de en başındakini ana liste seçeneğiyle hepsine aynı ayarlamayı yapabilirsiniz.

Don't attack (back) at all: Geriye hiç saldırı yapmayın

Buff skills kısmında yer alan 3 seçenek ise şu şekildedir:

Bot aktifken kullanılacak bufflar
Acil durumda kullanılacak bufflar (Bu ayar için alt kısımda detaylı anlatım vardır.)
Yürüme esnasında kullanılacak bufflar olarak da ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

[Resim: h7qs1x.png]

Attack method (Saldırı yöntemi)

Iterate attack skills: Saldırı becerilerini yineleyin
Iterate per mob: Her slot için yenileyin

Speed potions (Hız iksirleri)
Use speed drugs: Hız iksirleri kullanın

Imbue (El yakma)

[Resim: i1VF39.png]

Emergency situation (Acil durumda)

mob type attacking player >= Giant party saldırırken
>= 0 mobs attack in short time frame: kısa bir zaman dilimi içinde 0 sayıda canavar saldırırken
hp of player < 0 %: karakter canı %0'a düşünce

... also while walking to trainplace: ...kasma alanına giderken

Weapon switch (EU) [(EU) ırkında silah değişikliği]

Activate switch: Değiştirmeyi aktif et
Switch weapon pos: Silah konumunu değiştir (envanterden ayarlayın)

Weapon switch (CH): [(CH) ırkında silah değişikliği]
Select main weapon: Ana silahınızı seçin

Recast if all buffs are over: Bütün bufflar bittiğinde tekrar bas
Recast if one buff over: Bir buff silindiğinde tekrar bas

Reequip shield (if 1h-weap equipped): Kalkanı yeniden takın (Eğer 1h silah takılıysa)

Cast switch buffs last: Silahları değiştir
Switch delay: 0 sec: 0 saniye gecikmeyle değiştir
(min. time between 2 switches): 2 değiştirme arasındaki minimum süre

SBot Settings Ayarları


[Resim: ade1JD.png]

Buy Settings (Satın Alma Ayarları)

İlk baştaki ayarları geçebiliriz onlar TRSRO'da aktif değildir. 

Items from normal NPCs: (Normal NPC'lerden Eşyalar)

Burada ismi yazılan itemlerden istediğiniz sayıda aldırma komutu verdirebilirsiniz. Son 3 fellow pettir, o da SRO TR'de aktif olmadığı için geçebilirsiniz. Hemen alttaki Calculate costs seçeneğine tıklarsanız da aldığınız eşyaların maliyetini hesaplatabilirsiniz.

Use speed buff in town: Şehirde hız yeteneğini kullan
Cast "Noise" before leaving town: Şehirden ayrılırken (Bard karakterlerdeki) Gürültü yeteneğini kullan

Auto event (Otomatik etkinlik)

Burada bazı özel etkinlikleri yaptırabilirsiniz. Ayrıca alttaki Auto use event items at training place: kısmından etkinliklerde kazandığınız scrolları bastırabilirsiniz.

Autopotion settings (Oto pot ayarları)

Buradan da kendinize, petinize canınız belli bir yüzdeye indiğinde pot, pill ve vigor bastırabilirsiniz. Sağdaki Delay yerinden ise kaç saniyede bir basacağını ayarlayabilirsiniz. (1 saniye = 1000)

Attack pet settings (Pet saldırı ayarları)

Auto heal abnormal state of fellow pet or attack pet: Anormal durumda fellow veya saldırı petini iyileştir
Auto revive (and spawn) fellow pet or attack pet in town: Şehirde fellow veya saldırı petini otomatik olarak canlandır
Auto revive and auto spawn fellow pet at training place if >= 0 fellow pots are left: Kasılma alanında 0 pot kaldıysa otomatik olarak fellow peti çıkar
Refill fellow pet's satiety only at training place when in autoattack mode: Evcil hayvanların tokluğunu yalnızca otomatik saldırı modundayken eğitim yerinde doldurun

[Resim: O66DXZ.png]

Transport settings (Binek ayarları)

Use horse to ride to trainings place: Kasma alanına at ile git
Auto heal abnormal state of horse and job transport: Anormal durumda atı ya da job bineğini iyileştir
Feed horse or job transport when its HP < 50 %: Atı ya da job bineğini canı %50'nin altına düştüğünde besle

Pick settings (Toplama ayarları)

Pick ammo if amount < 0: Arrow veya Bolt 0'ın altına düştüğünde topla
Pick delay: Toplama gecikme süresi
Pick gold: Altın topla
Pick yourself: Kendin topla
Pick via pet: Pet ile topla

Pickpet settings: Pet toplama ayarları
Own items: Kendi eşyalarını
Other items: Diğer eşyaları

Back town settings (Şehre Dönüş Ayarları)

[Resim: iU578J.png]

Hp pot amount <: Hp potu belli bir sayıya indiğinde şehre dön
Mp pot amount <::Mp potu belli bir sayıya indiğinde şehre dön
Ammo amount <: Arrow/Bolt belli bir sayıya indiğinde şehre dön
Union Party Scroll number: Union Party Scroll sayısı belli bir sayıya indiğinde şehre dön
Dead: Karakter yattığında dön
Dead without res for 0 minutes. (Only applied if configured to auto accept res requests): Karakter belli bir süre res almazsa şehre dön (Yalnızca res isteklerini oto kabul ederseniz çalışır)
Inventory full: Envanter dolduğunda şehre dön
Durability low: Karakter eşyalarının dayanıklılığı düştüğünde şehre dön
Durability of weapon low: Karakterin sadece silah dayanıklılığı düştüğünde şehre dön
Weapon broken: Silah yandığında şehre dön

Attack behaviour / Kill stealing / Protection (Saldırı davranışı / KS atmak / Koruma)

I'm a "good intentioned player" and don't want to steal kills <3: Ben "iyi niyetli bir oyuncuyum" ve ks atmak(başkalarının saldırdığı canavara saldırmak) istemiyorum <3
Stay at same mob until it's dead: Mob ölesiye kadar aynı moba saldır
Stop bot in town if died more than 0 times in one session: Bir gidişte 0 defadan fazla ölürse botu şehirde durdurun
Ignore dimension pillars: Dimension pillars'ı görmezden gel
Ignore traps (Jangan Cave): Jangan Cave'deki tuzakları görmezden gel
Ultra fast attack mode (Switch off, if you experience DC issues): Ultra hızlı saldırı modu (Eğer çok DC alıyorsanız kapatın)
Disconnect on murderer status while botting: Bot çalışırken PK olunduğunda oyunu kapat
Disconnect on getting pink while botting: Bot çalışırken pembe(PK olmadan önceki hâl) olunduğunda oyunu kapat
Disconnect if GM spawns near player: Oyuncuların etrafında GM görünürse oyunu kapat
Disconnect if GM spawns near player only if botting: Bot çalışırken oyuncuların etrafında GM görünürse oyunu kapat
Just stop bot when GM is near: GM yanındaysa botu durdur
Ignore GM settings when in town: Şehirdeyken GM ayarlarını görmezden gel

Attack preferences (Saldırı tercihleri)

[Resim: Y49eKh.png]

Mob preferences: Mob tercihleri (Tek tek canavar ismi yazıp sağ tuşa basıp Prefer yaparsanız saldırır, Avoid yaparsanız saldırmaz, Ignore yaparsanız da görmezden gelir. En son ayarlarınızı kaydetmek için save and activate diyerek çıkmayı unutmayın.
Bu kısımda ise belirtilen türde moblara No preference derseniz tercih yapmamış olursunuz. Prefer derseniz tercih etmiş olursunuz. Avoid derseniz de saldırma demiş olursunuz.
Attack mobs that attack pet or job transport: Pet ya da job bineğine saldırı yapan canavarlara saldır
Prefer mobs that get attacked by player: Karaktere saldıran canavarlara saldır

Berserk settings (Berserk ayarları)

Belirtilen türde moblara berserk'i aktif edebilirsiniz.
Right away when full: Dolduğu anda kullan
If > 0 mobs are attacking player in short time frame.: Kısa bir zaman dilimi içinde 0 sayıda canavar saldırıyorsa

Activate spirit skill if available: Berserk tüpü kullanılıyorsa aktif et
... also if berserk mode not available yet: berserk olmasa bile aktif et
Use berserk potion if berserk mode not available yet: Berserk'in yoksa berserk potu kullan

Sbot Items/Storage Ayarları


[Resim: gYWYbg.png]

Items / Pickup / Storage / Drop configuration (Eşyalar / Topla / Depola / Düşürme ayarı)

 Bu kısımda özellikle toplamak istediğiniz itemlere tik atarak alta sıralayabiliyorsunuz fakat bunun için All (Hepsi) değil de Custom (Özel) yani seçilmiş olana tik atmanız gerekiyor ki tik attığınız eşyalar altta sıralansın. Ardından Refresh'e tıkladığınızda da alta sıralanmış şekilde gelecektir.

Alta sıralanmış şekilde gelen bu eşyalardan ayrı isim olarak aratmak istiyorsanız alt taraftaki Enter keyword: (Anahtar kelime girin) yerine istediğiniz eşyayı aratabilirsiniz.

Aratılan bu eşyaların üzerine gelip sağ tuşa basınız. Gelen bu ekranda:

Pickup: Karakterle topla
Don't pickup: Karakterle toplama

Pickup (pet): Pet ile topla
Don't pickup (pet): Pet ile toplama

Sell: Sat
Don't sell: Satma

Store: Depolama
Don't store: Depolama

Store (Guild): Guild deposuna at

Don't store (Guild): Guild deposuna atma


Drop: Yere at
Don't drop: Yere atma şeklinde seçerseniz belirttiğiniz eşyaları belirtilen komutları verebilirsiniz.

Store items also from pet inventory: Pet envanterindeki eşyaları da depola
Sell items also from pet inventory: Pet envanterindeki eşyaları da sat

Store configuration (Depolama ayarı)

[Resim: GIPJ6L.png]

Disable storage: Depolamayı devre dışı bırak

Guild storage configuration ( Guild depolama ayarı)

Disable guild storage: Guild kasa depolamasını devre dışı bırak

Keep gold amount in player inventory at: Şu kadar altını karakter envanterinde bırak
Threshold value: Eşik değeri
To prevent taking/putting too small amounts of gold from/into guild storage you can define the maximum deviation from the gold amount to keep.: Guild deposundan çok az miktarda altın almayı / koymayı önlemek için, tutulacak altın miktarından maksimum sapmayı tanımlayabilirsiniz

Store excess gold in guild storage: Fazla altını guild deposunda sakla
Take gold from guild storage if below gold amount to keep: Eğer üstünde belirtilen miktarda altın yoksa guild deposundan al

Drop configuration (Yere atma ayarı)

Use this function as a last resort if someone in your item share party refuses to stop picking up certain items that you don't want in your inventory.: Eşya paylaşım grubunuzdaki biri, envanterinizde istemediğiniz belirli eşyaları almayı bırakmayı reddederse, bu işlevi son çare olarak kullanın:
SOX and Item Mall items will not be dropped.: SOX ve Item Mall eşyaları atılmaz.

Enable dropping of items at training place: Kasma sırasında eşya atmayı aktifleştir
Enable dropping of items while attacking: Saldırı sırasında eşya atmayı aktifleştir

Check for items to drop every 0 seconds (default is 60 seconds, minimum is 10 seconds): Her 0 saniyede bir atılması gereken eşyaları kontrol et (Varsayılan ayar 60 saniyedir, minimum 10 saniye yapabilirsiniz)

SBot Training Place Ayarları


[Resim: uQIGcH.png]

Train place settings

Burada isterseniz 3 farklı kasma alanı ayarlayabilirsiniz. Eğer otomatik olarak yürümesini istiyorsanız Autowalk, script çizmek istiyorsanız en aşağıdan Script recording ayarından Start record (çizimi başlat) ve Stop record (çizimi durdur) diyerek çizip ardından Save script in memory to file: (Çizimi kaydet) diyerek kaydediniz. Sonra da Use script seçili iken Choose deyip scriptinizi yani çiziminizi seçebilirsiniz.

Bunun haricinde eğer koordinatı otomatik seçmek isterseniz Get current coords (Mevcut koordinatları al) seçeneğine tıklayıp koordinatlarınızı güncelleyiniz.
Eğer manuel olarak koordinat girmek istiyorsanız X, Y, Z, r değerlerini girip Set coords (Koordinatları ayarla) diyebilirsiniz.
Buradaki X, Y, Z, koordinatlardır. r yani range ise kasacağınız mesafeyi gösterir.

Lure mode (beta) [Lure modu (beta)]

Lure modunda karakteriniz seçtiğiniz ayarlar doğrultusunda Lure yapacaktır. Hangi skill ile çekeceğinizi, merkezde ne kadar bekleyeceğinizi belirtirseniz sorunsuz bir Lure deneyimi olacaktır.

Trace mode (Takip modu)

[Resim: ZEA63W.png]

Active'i seçip oyuncu ismini eksiksiz girerseniz o kişiyi takip edecektir. 

Blind Trace: Kör takip
AI Trace: Yapay zekâ takibi
Cast training buffs: Trace yaparken buff bas

Attack mobs in radius of 0 around the player to be traced.: Takip edilen oyuncunun 0 yarıçapı etrafındaki canavarlara saldır 
Keep distance of 0 to the player to be traced.: Takip edilen oyuncu ile aranda 0 uzaklık bırak

Walkback options (Geri dönüş ayarları)

Take cheapest route to Alexandria (otherwise fastest will be taken): Alexandria'ya giden en ucuz rotayı kullanın (aksi takdirde en hızlısı kullanılır)
Go to Roc Mtn. via Samarkand: Samarkand'tan Roc Mountain'e git
Go to Samarkand via Constantinople ferry: Samarkand'a Constantinople limanından (ferry) git

Extra Training Options (Ekstra Bot Ayarları)

Do not follow mobs out of training radius: Mesafe dışına çıkan canavarları takip etme
Don't walk around in trainings radius if no mobs in range: Menzilde canavar yoksa etrafta dolaşma
Temporarily disable collision detection: Won't ignore mobs behind obstacles anymore.: Çarpışma algılamayı geçici olarak devre dışı bırakın: Artık engellerin arkasındaki canavarları göz ardı etmeyecek

Script recording (Script çizimi)

Üst tarafta da belirttiğim gibi Start record çizimi başlatır, Stop record ise çizimi durdurur. Kaydetmek içinse Save script in memory to file'a tıklayın.

SBot Party/Autores Ayarları


[Resim: VSLIji.png]

Party settings (Parti ayarları)

Parti ayarlarındaki Dist paylaşımsız, Share paylaşımlı demektir. Buna istinaden XP ve Item paylaşım ayarını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Auto accept party invites: Parti davetlerini otomatik kabul et
Auto invite to party: Partiye otomatik davet et
Apply list: Listedekileri uygula
Allow other players to invite: Diğer oyuncuların davet etmesine izin ver:
Only invite and accept near trainplace: Yalnızca kasma alanında davet edin veya daveti kabul edin
Leave party if leader is NOT: Lider bu değilse partiden çık
AND this player is in range: Ve bu karakter mesafe içindeyse

Current party

Burada da sağ tuş yaparak uygulamak istediğiniz komutları seçip res ve atabilirsiniz. Ayrıca oyuncu değerlerini görebilirsiniz.
Leave party ile de partiden çıkabilirsiniz.

Party matching

[Resim: kClYyM.png]

Enable party matching support: Parti eşleştirme desteğini aktif et
(Re-)add party to party matching system: Partiyi otomatik olarak formla
Only accept join requests of players who are on party invite list: Sadece parti davet listesindekilerin isteklerini kabul et
Note: Per default all join requests will be accepted:  Not: Bunu seçmezseniz bütün istekler kabul edilir
Disable auto accepting of join requests: Otomatik olarak parti davetlerini kabul etme
Note: Check this if you want to manually administrate matching requests: Not: Parti isteklerini manuel olarak yönetmek istiyorsanız burayı işaretleyin

Party matching details

Buradan formlamak istediğiniz parti ayarlarının ismini ve level ayarlarını yapabilirsiniz.

View party matching list / Join party: Parti arama listesini gör / Partiye katıl
Join party number 0: Parti numarası 0 olana katıl

Auto resurrect other players (Diğer oyuncuları otomatik resle)

[Resim: yOYTnj.png]

Activate auto-resurrection: Oto resi aktif et
Fast resurrection (even while attacking a mob): Hızlı resle (Bir canavar saldırıyorsa bile)
Resurrect all party members (independent of res list): Bütün parti üyelerini resle (res listesinden bağımsız)
Resurrect only party members: Sadece parti üyelerini resle

Primary resurrection skill: Birincil res yeteneği
Backup resurrection skill: Yedek res yeteneği (Eğer bekleme süresinde ise)
Group resurrection skill: Grup res yeteneği

Resurrection radius: Res yarıçapı

Delete party player from res list if vanished 0 times before it could get resurrected (default is 3): 0 kez reslenmeden önce oyuncu kaybolursa, parti oyuncusunu res listesinden silin (varsayılan ayar 3'tür)

Auto accept resurrection requests

Auto accept res request and stop botting: Oto resi kabul et ve botu durdur
Auto accept res request and continue botting: Oto resi kabul et ve bota devam et
Apply list: Listedekileri uygula

SBot Chat Ayarları


SBot Chat Ayarları kısmından birçok farklı mesajı ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca oyuna giriş yapmadan Chat üzerinden mesajlaşabilirsiniz.

SBot Union Party Ayarları


[Resim: xBsoav.png]

Union parti ayarları bu kısımdan yapılır. 3 parti ayarlarını buradan yapabiliyorsunuz. 

Edit accept list: Gelen parti davetini kabul etme listesi
Edit invite list: Davet etme listesini düzenle

Accept union party invites: Union parti davetlerini kabul et
Accept from everyone: Herkesten gelen daveti kabul et
Invite to union party: Union partiye davet at
Only if already member of union party: Yalnızca union parti üyesiyse

Dismiss / Leave Union Party: Boz / Ayrıl Union Partiden

SBot Player buffing Ayarları


[Resim: KqdbF8.png]

Player buffs: Karakter buffları
Player list: Karakter listesi
Show only party members: Sadece parti üyelerini göster
Refresh: Yenile
Buff radius around buffing player: Ne kadar uzaktan oyuncuya buff atabileceğini gösterir
Rebuff even if attacking a mob: Bir canavar saldırsa bile buff at

SBot Auto alchemy Ayarları


[Resim: 8LwEnG.png]

SBot oto artı nasıl basar bundan bahsedeceğim. Yukarıdan artı basmak istediğiniz eşyanızı seçiyorsunuz.

Plus / Mass plus (Artı bas / Toplu artı bas)

Current plus hâlihazırda artı kaç olduğunu gösterir.

Enter desired plus: Artı kaça basmak istediğinizi seçin
Start/stop plussing: + basmayı başlat/durdur

Lucky

Keep Lucky on item if plus >= 0: Artı 0 ve 0'dan büyük olduğunda Lucky bas
Stop if stat gone and no lucky stones left: Eğer Lucky statı yoksa ve hiç Lucky taşı kalmadıysa dur

Steady

Keep Steady on item if plus >= 5: Artı 5 ve 5'ten büyük olduğunda Steady bas

Stop if stat gone and no steady stones left: Eğer Steady statı yoksa ve hiç Steady taşı kalmadıysa dur


Immortal

Keep Immortal on item if plus >= 5: Artı 5 ve 5'ten büyük olduğunda Immortal bas
Stop if stat gone and no immo stones left: Eğer Immortal statı yoksa ve hiç immo taşı kalmadıysa dur

Astral

Keep Astral on item if plus >= 4: Artı 4 ve 4'ten büyük olduğunda Astral bas
Stop if stat gone and no astral stones left: Eğer Astral statı yoksa ve hiç astral taşı kalmadıysa dur

Mass plussing item types (Toplu artı basmak için item türleri)

Enable mass plussing: Toplu artı basmayı etkinleştir

Attributes

[Resim: nBRC47.png]

Set all attribute values too: %: Bu kısımda %22, 41, 61, 80, 100 ayarını seçerek attribute basma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Magic options

Bu ayar da blue basma ayarıdır.

Select all magic options: Bütün blue ayarlarını seç
Max all magic options: Bütün blue ayarlarını maksimum yap
Start/stop auto alchemy: Başlat/durdur otomatik simya

Mass alchemy

[Resim: MmxBle.png]

Mass alchemy'de ise toplu simya basma yapılır.

Do mass attribute alchemy: Toplu attribute simyasını bas
Select all: Hepsini seç

Do mass magic option alchemy: Toplu blue simya basma ayarı

Note: It will be tried to max out the values of the magic options: Not: Blue değerleri maksimum şekilde basılmaya çalışılacaktır

SBot Auto quest Ayarları


[Resim: nLsa6q.png]

Sbot Auto quest kısmından otomatik olarak görev yaptırmak istiyorsanız alt taraftaki Open quest manager/-viewer (Görev yöneticisini/izleyicisini aç) kısmına tıklayın.

Display option: Görüntüleme seçeneği

By level: Seviyeye göre
Alphabetically: Alfabetik olarak
By location +level: Bölge ve seviyeye göre
Show dependencies: Farklı yerdeki görevleri göster

Apply level range: Seviye aralığını seç

İstediğiniz görevleri sağ tuş Add Quest deyip ekleyin.

Managed quests'e gelen görev kısmında da,

If done, ...(*): Yapılırsa, ...(*)
Go to active tp: Şu anki kasılma alanında başlat
Go to trainplace 1: Kasılma alanı 1'e git
Go to trainplace 2: Kasılma alanı 2'ye git
Go to trainplace 3: Kasılma alanı 3'e git

Deliver option(**): Teslim ayarı (**)
Do nothing: Bir şey yapma
Scroll back and deliver: Scroll ile şehre dön ve teslim et
Deliver when in town: Şehirdeyken teslim et
Deliver directly (w/o scrolling): Direkt yürüyerek teslim et

[Resim: QPGcYw.png]

Rep: Tekrar yap (Devamlı görevler yapılırken kullanılır)

*) 1. If more than one quest is finished, new trainplace will be set to define trainplace below.: *) 1. Birden fazla görev tamamlanırsa, yeni kasma yeri aşağıda kasma yerini tanımlayacak şekilde ayarlanacaktır.
*) 2. "If done" setting for single tasks only applies if task finishes at trainplace.: *) 2. Tek görevler için "yapılırsa" ayarı yalnızca görev kasma yerinde biterse geçerlidir.
**) Delivery quests are done automatically if the server supports it.: **) Sunucu destekliyorsa teslimat görevleri otomatik olarak yapılır.

If more than one quest is finished go to: Birden fazla görev tamamlandıysa şuraya git
Only scroll back if all quests with deliver option "Scroll back and deliver" are finished: Yalnızca teslim seçeneği "Scroll ile şehre dön ve teslim et" olan tüm görevler bittiğinde scroll ile dön

SBot Other players Ayarları


SBot Other players (Diğer oyuncular) kısmında etrafınızdaki diğer oyuncuları görebilirsiniz.

SBot Extra/Proxy Ayarları


[Resim: 8BTWvO.png]

Extra settings (Ekstra ayarlar)

Show players under stealth or invisible mode: Oyuncuları görünmezlik bastığında göster
Enable confirmation dialog when closing bot window: Bot penceresini kapatırken onay iste
Show names of attackers in log when in training mode: Kasma esnasında Log (Günlük) ayarında saldırganların adlarını göster
Disable bot splash screen on startup: Başlangıçta bot açılış ekranını devre dışı bırak
Disable XP/SXP messages in clientless mode: Clientsız modda XP/SXP mesajlarını devre dışı bırak
Reset connection quality on disconnect: DC alındığında bağlantı kalitesini sıfırla

Recharge system options (Recharge sistemi ayarları)

Bu kısım Silkroad Online TR'de aktif değil fakat yine de anlatayım.

Don't stop bot on grey recharge bar: Gri şarj çubuğunda botu durdurma
Autostart bot if recharge bar changes from grey to yellow: Şarj çubuğu griden sarıya dönerse botu otomatik olarak başlat

Auto stat point distribution (not saved!) [Otomatik stat puanı dağıtıcı (kaydedilmez)]

Distribute to STR: STR'ye ver
Distribute to INT: INT'e ver

Auto keep mastery gap (not saved!) [Otomatik GAP yapma(kaydedilmez)]

Automatically raise mastery: Otomatik olarak skill yükselt
to keep gap of: gap seviyesini koru

Auto unique selecting (Otomatik unique seçme)

[Resim: SaegWU.png]

Periodically auto select unique mob in range: Periyodik olarak mesafe içindeki unique canavarını otomatik seç

Job quest options (Meslek görevi ayarları)

Do quests in "Danger mode" (default is "Safe mode"): Görevleri "Tehlike modunda" yapın (varsayılan "Güvenli mod" tur)

Proxy options (Proxy ayarları) 

SBot Proxy ayarları gösterildiği gibidir. Var olan bilgilerinizi girebilirsiniz.

SBot Alarms Ayarları


[Resim: 4Ayb0P.png]

Unique alarms (Unique alarmları)

Burada belirtilen unique'ler çıktığında alarm çalmasını istiyorsanız .wav uzantılı ses dosyasını seçmelisiniz. Ayrıca en alttaki Unique in range kısmı da unique, belirttiğiniz mesafe içine girdi mi alarm çalar.

Job alarms (only for job cave) [Meslek alarmları (sadece job cave'de)]

Hunter spawned: Hunter ortaya çıktığında
Trader spawned: Trader ortaya çıktığında
Thief spawned: Thief ortaya çıktığında

Chat alarms (Sohbet alarmları)

Alarm on PM: PM geldiğinde alarm çal
Alarm on PM by GM: GM'den PM geldiğinde alarm çal

Auto alchemy alarms (Otomatik simya alarmları)

[Resim: YKLvrx.png]

Plus success: Artı geçtiğinde
Plus failed: Artı geçmediğinde
Plus goal reached: Artı hedefine ulaşıldığında
Item vanished: Eşya kaybolduğunda
Alchemy finished: Simya bittiğinde

Other alarms (Diğer alarmlar)

Got pink: Pembe olduğunda
Got murderer: PK olduğunda
Attacked by player: Bir oyuncu saldırdığında
GM spawned: GM ortaya çıktığında
Died: Öldüğünde

SBot geniş detaylı anlatım konusu böylece tamamlandı. TR SRO SBot 2021 Güncel Rehberi artık hizmetinizde! Takıldığınız, sormak istediğiniz veya daha fazla açıklanmasını istediğiniz bir yer olursa sorabilirsiniz. Elimden geldiği kadar kısa sürede ve detaylı bir şekilde yine açıklamaya çalışırım.

Smile  Hepinize iyi oyunlar ve iyi forumlar.  Smile

Önemli Bilgilendirme: SBot kullanımından oluşabilecek herhangi bir eşya, hesap çalınması veya SBot kullanımından oluşabilecek herhangi bir sorun, sorumluluğu kabul etmeyeceğimizi SroTurkiye.com forumu olarak açıkça belirtiyoruz.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: SBot ikinci bir duyuruya kadar hem ISRO için hem de TRSRO için hizmetini durdurma kararı aldı. Detaylı bilgi için TRSRO SBot Durdurma Kararı konumuzu okuyabilirsiniz.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
ozmet34 Junior Member
*
Yeni Üye
 • Konular0
 • Mesajlar1
 • Rep puanı 0
mükemmel anlatım
Şuan Offine!
Şuan Offine!
insensitive Junior Member
*
Yeni Üye
 • Konular0
 • Mesajlar1
 • Rep puanı 0
Bende ki problem settings den choose Silkroad directory den klasör seçmek istediğimde exe klasörünü görmüyorum bunun için ne yapmam gerekir
Şuan Offine!
Şuan Offine!
admin Administrator
*******
Administrator
 • Konular83
 • Mesajlar133
 • Rep puanı 5
(14-11-2020, 12:05 PM)insensitive Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende ki problem settings den choose Silkroad directory den klasör seçmek istediğimde exe klasörünü görmüyorum bunun için ne yapmam gerekir
Silkroad.exe'yi değil direkt olarak klasörü seçeceksiniz.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
amiral84 Junior Member
*
Yeni Üye
 • Konular0
 • Mesajlar2
 • Rep puanı 0
merhaba sbotta pet kendi üstündeki itemleri chara boşaltmıyor onun bir ayarı varmı ben bulamadım yardımcı olursanız sevinirim
Şuan Offine!
Şuan Offine!
amiral84 Junior Member
*
Yeni Üye
 • Konular0
 • Mesajlar2
 • Rep puanı 0
ben pet ile arrow ve mana pot toplatıyorum bankaya koyulacakları koyuyor fakat arrow ve potları karakterin çantasına koymuyor petin çantasında kalıyor yani petin çantadaki tüm itemleri karakterin çantasına aktarması için ayar var mı
Şuan Offine!
Şuan Offine!
admin Administrator
*******
Administrator
 • Konular83
 • Mesajlar133
 • Rep puanı 5
(15-11-2020, 08:59 AM)amiral84 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhaba sbotta pet kendi üstündeki itemleri chara boşaltmıyor onun bir ayarı varmı ben bulamadım yardımcı olursanız sevinirim
Merhaba.

Kendi üstündeki itemları chara boşaltmak derken depoya koymaktan mı bahsediyorsunuz? Items/Storage kısmında toplama, pet ile toplama, sat, depoya at, guild deposuna at ve yere at ayarları bulunmaktadır. Üst tarafta anlatımı mevcuttur. Arattığınız eşyaları sağ tuş ile seçim yaparak tik attırmanız gerekiyor.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
admin Administrator
*******
Administrator
 • Konular83
 • Mesajlar133
 • Rep puanı 5
(15-11-2020, 10:10 AM)amiral84 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben pet ile arrow ve mana pot toplatıyorum bankaya koyulacakları koyuyor fakat arrow ve potları karakterin çantasına koymuyor petin çantasında kalıyor yani petin çantadaki tüm itemleri karakterin çantasına aktarması için ayar var mı
Bunun için 2 çözüm bulunmaktadır.

İsterseniz direkt olarak karakter toplasın dersiniz itemlar karakter kasanıza gider.

Diğer bir yöntem olarak ise sağ altta yer alan "Storage item also from pet inventory" seçeneğini işaretleyip ve arrow ve mp pot diye aratıp sağ tuş "Don't Store" derseniz de olacaktır.
Şuan Offine!
Şuan Offine!
star01 Junior Member
*
Yeni Üye
 • Konular0
 • Mesajlar3
 • Rep puanı 0
mrhaba sbotta storageyi düzeltme ayarı nerde acaba bankadaki itemleri üst üste stacklemiyor
Şuan Offine!
Şuan Offine!
admin Administrator
*******
Administrator
 • Konular83
 • Mesajlar133
 • Rep puanı 5
(16-11-2020, 01:13 PM)star01 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: mrhaba sbotta storageyi düzeltme ayarı nerde acaba bankadaki itemleri üst üste stacklemiyor
Hangi eşyayı depoya koymak istiyorsanız onu storage'a tik attırırsanız otomatik olarak üst üste koyacaktır. Eğer pet üzerindeki item için de yapmasını istiyorsanız hemen altındaki "Store items also from pet inventory"a tik atabilirsiniz.


Hızlı Menü: