Silkroad Online (SRO) Türkiye Silkroad Online Genel Silkroad Online Bilgi Arşivi & Rehber Silkroad Online Türkiye Yeni Meslek (Job) Sistemi Detaylı Anlatım
Silkroad Online Türkiye Yeni Meslek (Job) Sistemi Detaylı Anlatım
admin
Silkroad Online Türkiye Yeni Meslek (Job) Sistemi Detaylı Anlatım
0
17559
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Okuyanlar:2 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
admin Administrator
*******
Administrator
  • Konular83
  • Mesajlar133
  • Rep puanı 5

Silkroad Online Türkiye Yeni Meslek (Job) Sistemi Detaylı Anlatım


Silkroad Online Türkiye çıktığı zamandan beri herkesin aklına takılan bir şey var. Yeni Job sistemi nedir, nasıl yapılır kervan nasıl çekilir ve yeni job sistemi ne kazandırır? Bütün oyuncular bunu merak ederken SroTurkiye.com olarak bu konuyu anlatmak istedik, ortalık şöyle bir aydınlatsın, herkes bu olayı daha iyi kavrayabilsin.

Dipnot: Eğer yeni job sistemi hakkında yeterli bilgiye sahipseniz ve SRO TR rütbe, seviye ve terfi rehberi konusunda bir bilgi ihtiyacı duyuyorsanız, linke tıklayarak daha detaylı öğrenebilirsiniz.

[Resim: lCRmDX.jpg]

Silkroad Online Türkiye Yeni Meslek Nasıl Seçilir?


[Resim: 79JGmx.jpg]

Öncelikle yeni Job sisteminde, karakter seçim ekranında mesleğini seçmek istediğimiz karaktere tıklayıp sol üstte Meslek Seç butonuna tıklayacağız. Bu butona tıkladığımızda Avcı ve Hırsız olarak karşımıza 2 tane seçenek çıkacak. Çıkan mesleklerden hangisini seçmek istersek onayla deyip oyuna giriyoruz.

[Resim: F2HIrk.jpg]

Oyuna girdiğimizde Tüccar seçeneğini seçmişsek Tüccar Yusun NPC'sine, Hırsız seçeneğini seçmişsek ise Hırsız NPC'si olan Kaçakçı'ya gideceğiz. Ardından 2. seçenek olan Takma ad yarat seçeneğine tıklayıp bir takma ad oluşturuyoruz.

Not: Job nicki tekrar değiştirilemez. Bu sebeple nickinizi dikkatli seçiniz.

Silkroad Online Türkiye Job Level Nasıl Kasılır?


Silkroad Online Türkiye meslek seviyesi kasmak için ilk başta meslek kıyafetimizi alıp giyiyoruz.

[Resim: XEuZu3.jpg]

Level 1'den başlıyoruz. Avcı veya Hırsız mesleğinize level kasmak istiyorsak yine aynı NPC'lerden görev alıyoruz. Karşımıza 2 tane seçenek çıkacak: Güvenli Mod ve Tehlike Modu.

[Resim: UlbeC0.jpg]

Silkroad Online Türkiye Güvenli Mod ve Tehlike Modu Nedir?


Güvenli modda karşı meslek grubu size atak yapamaz. Bu sebeple daha rahat görevinizi yapabilirsiniz. Fakat tehlike modunu seçerseniz karşı job size saldırabilir fakat bunun karşılığında iki kat daha fazla EXP puanı kazanabilirsiniz. Size verilen sayıda görev itemi toplarsanız çok fazla EXP alabilirsiniz eğer toplayamazsanız da topladığınız miktarda size daha düşük EXP yani deneyim puanı verecektir.

[Resim: vXn6MQ.jpg]

Bu görev itemlerini de toplamak için karakterinizin Job/Job Becerileri kısmında ilk başta olan Merchant Pipe adlı yeteneğini toplama esnasında açıp çıkartmanız gerekiyor. Görev itemleri o kervan petinin üzerine toplanıyor.

[Resim: PY31hm.jpg]

Üstteki seçenek, mesleğinizi çok daha hızlı ilerletecektir fakat kendi levelinizden de geri kalmak istemiyorsanız daha iyi bir seçenek var. Bu seçenekte ise job kıyafetinizi taktıktan sonra eğer mob yani canavar öldürerek seviye kasarsanız hem kendi oyun leveliniz artacaktır hem de job leveliniz artacaktır. Hem kendi levelinden geri kalmak istemeyenler hem de meslek levelinden geri kalmak istemeyenler için bu seçenek daha fazla tercih edilebilir.

Şimdi gelelim bu yeni job sistemi bize ne kazandırıyor? Eskiden bildiğimiz gibi sadece çektiğiniz malın fazlalığı kadar nakit para veriyordu fakat artık o şekilde değil. Artık bize ilk başta lazım olan bir eşya var. O da, Speciality Goods Box'tır.

[Resim: q86oah.png]

Speciality Goods Box Nedir, Ne İşe Yarar ve Nereden Düşer?


Türkçesi Özel Eşya Kutusu olan Speciality Goods Box, normal canavar kestiğimizde düşer ve bunu toplamak için de job kıyafetimizi takmamız gerekmez. Bundan ne kadar fazla toplarsak o kadar fazla getirisi olacaktır. Şimdi bu Speciality Goods Box itemlerini ne yapacağız? Tabii ki kervan çekmek için kullanacağız. Kervan çekmenin de iki seçeneği var.

[Resim: ca4wIN.png]

Silkroad Online Türkiye Konsinye ile Kervan Ticareti Arasındaki Fark Nedir?


SRO TR yeni kervan çekme sisteminde iki seçenek var. İlki Konsinye ticareti. Peki nedir bu konsinye ticareti? Jangan Tüccar Yusun NPC'si 5. seçenek "Konsinye ticarete başla." 

Bir diğer deyişle GM kervanı veya oyun kervanı da denilebiliyor. Eğer zamanınız yoksa oyun içinde toplamış olduğunuz Speciality Goods Box eşyalarını 5. seçeneğe tıklayarak teslim ediyorsunuz. Isro'da haftada 2 sefer çekilen bu kervanın, Sro Türkiye henüz belli bir limitinin olup olmadığını veya hangi saatlerde konsinye kervanın başlayacağını belirtmedi. İlerleyen zamanlarda netleşecek olan bu sistemde vermiş olduğunuz Speciality Goods Boxlar ve o sunucudaki sizinle aynı meslekte olan diğer kişilerinin de teslimiyle toplu bir kervan çekimi oluyor. Kervan başlamadan önce üstten bir yazı geçiyor. Eğer oyunda olursanız korumaya gidebilirsiniz çünkü karşı ırkın saldırı için orada olacağından emin olabilirsiniz. Smile

[Resim: g6AHqy.png]

Jangan'dan Hotan'a veya Hotan'dan Jangan'a olan bu kervan, karşı ırk tarafından çok saldırıya uğrayıp malları yatmazsa, meslek NPC'nize gidip "6. Konsinyede uzlaşma sağla." seçeneğine tıklayıp belli bir komisyon karşılığı kazancınızı alabilirsiniz. (Umarım.) Bu kazançlar ticket ve blue stone ya da black stone olacaktır. Bunun da detaylı anlatımı için biraz daha aşağıya inebilirsiniz, orada anlattım.

Peki bizim bildiğimiz o eski kervan çekimi olmayacak mı? Olacak fakat eskiden oyunun kervan botu Thief kovalardı artık kovalamayacak, sadece oyuncular olacak ve artık Thief de kervan çekebilecek. Hırsız ve Avcı olarak ayrılan bu iki ırkın savaşı hâlâ kıyasıya devam ediyor. Şimdi kendimiz nasıl kervan çekeceğiz, onu anlatalım. İlk başta Job/Job Becerileri kısmını açıp Caravan Bugle kervanını çıkarıyoruz. Yine söz konusu Tüccar veya Kaçakçı NPC'mize gelip "7. Kervan ticaretine başla." maddesine tıklıyoruz. Buraya tıkladığımızda da üstümüzdeki Speciality Goods Box itemleri kervanın üzerine geçecektir. Bunun ardından Jangan'dan Hotan'a veya Hotan'dan Jangan'a bir serüven başlayacak. Eğer bu itemleri sağ salim götürebilirseniz, adet sayısı kadar ticket ve eğer hırsızsanız adet sayınızın iki katı kadar black stone, avcı iseniz de iki katı blue stone alacaksınız. Yani 120 tane Speciality Goods Box kervanı çektiniz diyelim. Size 120 tane Ticket, 240 tane de Blue veya Black stone verecek.

[Resim: nLxdlF.png]

Silkroad Online Türkiye Ticket, Blue Stone ve Black Stone Ne İşe Yarar? Bir Yerden Düşer Mi?


Silkroad Online Türkiye yeni kervan sistemiyle beraber eğer başarıyla kervan çekimi tamamlanırsa ticket ve blue stone ya da black stone veriyor. Peki bunlar ne işe yarıyor ve başka bir yerden alınıyor ya da çıkıyor mu?

Öncelikle Ticket silk ile ya da oyunculardan para karşılığı alınabiliyor fakat herhangi bir yerden çıkmıyor. Blue Stone ve Black Stone ise unique kestiğinizde yerden çıkabiliyor. Ya da aynı şekilde oyunculardan para karşılığı alınabiliyor.

[Resim: o1NAsE.png]

Şimdi gelelim ne işe yaradığına. Ticket'ı Magic Pop Rehberi Gori amcamıza kırdırıyoruz. O da bize farklı kalitelerde destek ekipmanı malzemesi veriyor. Bu ne demek? Bildiğiniz üzere normal kıyafetlerimiz ve kostüm kıyafetlerimiz olmak üzere 2 adet kıyafetimiz vardı. Buna meslek kıyafeti de ekleniyor böylece 3 adet kıyafetimiz olmuş oluyor. Bu 3. kıyafetimizi de sizlerle beraber yapacağız. Verilen bu destek ekipmanı malzemesi, bizim giymek için iteme çevirmeden önceki hâli fakat bunlardan 5 farklı çeşit çıkıyor. İngilizce bilmeyenler için öncelikle bu çeşitleri anlatalım çünkü oyunda hâlâ her şey tam olarak çevrilmiş değil.

[Resim: sDi662.png]

Lowest = En Düşük = 20 meslek leveli olanlar takabiliyor.
Low = Düşük = 50 meslek leveli olanlar takabiliyor.
Medium = Orta = 80 meslek leveli olanlar takabiliyor.
High = Yüksek = 100 meslek leveli olanlar takabiliyor.
Highest = En Yüksek = 120 meslek leveli olanlar takabiliyor.

Mesleğinize göre size blue stone veya black stone veriyor fakat bu taşın her ikisinden de birer adet olması lazım ki Shining Stone elde edelim. Bu da hem thiefleri hem de hunterları birbirlerine muhtaç hâle getiriyor. Shining Stone nasıl yapılır şimdi onu anlatalım. Sağ alttaki "MENU"ye oradan da "Yap" kısmına tıklıyoruz. Açılan pencerede Shining Stone Yap seçeneğine tıklayıp 1 black stone bir de blue stone koyuyoruz bu da bize en düşük, düşük, orta, yüksek ve en yüksek olmak üzere 5 çeşit item verecek.

[Resim: r4kkin.png]

Şimdi bu karışık olayı anlamamış olabilirsiniz tekrar bir toparlayalım.
Ticket > İtem yapmadan önceki malzeme (5 meslek levelinden birisi olabilir.)
1 Black Stone + 1 Blue Stone = Shining Stone (5 meslek levelinden birisi olabilir.)

Şimdi elimizde item öncesi malzeme ve shining stone var. Bunlardan hangi seviyedeki olanı hangi itemle kırmak istiyorsak onu kıracağız. Bunu da yine MENU > Yap tıklayıp silah, zırh, aksesuar tarifinden (recipe) uygun olanı seçiyoruz.

İtemi başarıyla yaptık fakat bunların da 3 tane farklı çeşiti var: Physical, Magical ve Common adı altında.

[Resim: US2rrw.png]

Physical, fiziksel zırh sağlıyor.
Magical, büyü zırhı sağlıyor.
Common ise her ikisini sağlıyor bu da onu bunların arasında en değerli kılıyor.

Silkroad Online Türkiye Yeni Job Sistemi İtemlere Nasıl Artı (+) ve Özellik (Blue) Basılır?


Şimdi itemlerimizi yaptık bu itemlerimize özellik (blue) veya + (artı) basmayı gösterelim. F10, Item Mall'da Sealed Magic Rune itemini alıyoruz. Isro'da zindana (dungeon) girip adam keserek Sealed Magic Rune elde ediliyordu fakat GameGami ekibi bu etkinliği açacak mı şimdilik bilgimiz yok. Neyse bir şekilde itemimizi elde ettik diyelim. Magic Pop Rehberi Gori amcamıza gidip Sealed Magic Rune'leri takas et seçeneğine tıklıyoruz. Bize yine lowest, low, medium, high ve highest çeşitlerinden birini ve itemin yanında 4 çeşit özellikten birisini verecek. Blue özelliklerinden STR ve INT'i anlatmaya gerek yok zaten. Bir de Life ve Spirit verebilir. Life HP, Spirit de MP veriyor. Sonra Simya'yı Y'ye basarak açıp blue yani özelliğimizi basabiliriz. Şimdi artı basmaya geçelim.

[Resim: BSRnZi.png]

Artı basmak için de yine aynı şekilde F10, Item Mall'a girip Sealed Reinforcement Rune itemini satın alıyoruz. Bu da Isro'da zindan (dungeon) etkinliğine girip çıkıyordu fakat bu özelliği getirirler mi şu an bir bilgimiz yok. Sealed Reinforcement Rune'ü de neredeyse öz amcamız kıvamına gelen Magic Pop Rehberi Gori'ye kırdırıp lowest, low, medium, high ve highest olmak üzere simya eşyaları elde ediyoruz. Simya'yı açıp yine aynı şekilde + basabiliriz.

[Resim: BY87Z7.png]

Anlatabildiysek ve yardımcı olabildiysek ne mutlu. Olumlu, olumsuz düşüncelerinizi alabiliriz.

SroTurkiye.com saygıyla sunar!


Hızlı Menü: